Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
20:15:48

Nyhetsstudio

SisteMest lest
07. mars 2025, 10:47 - NTB, Redaksjonen

«Vikings»-skaperen tar for seg Eirik Blodøks i ny serie

«Vikings»-skaper Michael Hirst vender tilbake til vikingenes verden igjen. Denne gangen skal han ta for seg Eirik Blodøks.

Det er Amazons strømmetjeneste Prime Video som vil ha den norrøne vikingsagaen, melder Deadline. MGM Television skal lage «Bloodaxe»-serien, slik de også sto for «Vikings» på History-kanalen, å se fra 2013 til 2020, og «Vikings: Valhalla» for Netflix, som startet i 2022.

Også den kommende vikingserien er basert på virkelige historiske karakterer. Eirik Blodøks beskrives som «en av historiens mest berømte vikingkrigere» og hans «formidable kone Gunnhild» som «mor til konger».

Lover krig og kaos

«Mens de kjemper om tronen i Norge, rives landet i filler av voldsomme rivaler, skiftende lojaliteter og blodige svik», lyder omtalen. Som lover både krig og kaos, der «hensynsløse konger fra andre skandinaviske land, og til og med en mektig engelsk hersker», blander seg inn.

Michael Hirst sier i en uttalelse at han er svært begeistret over muligheten til å vende tilbake til de norrøne sagaens fantastiske verden.

– Vikingenes menn, kvinner og guder har kommet til å bety så mye for meg. Vi akter å åpne seernes øyne for nye, utrolige karakterer og utrolige historier, som alle er sanne, og som mange har endret historiens gang, sier Michael Hirst.

Fordrevet fra Norge

Han skriver «Bloodaxe» sammen med sønnen Horatio Hirst, som var å se foran kameraene i fire episoder av «Vikings: Valhall» som Bishop Grimketel – som vi kaller Grimkjell.

Virkelighetens Eirik Blodøks var konge i Norge en kort tid i første halvdel av 900-tallet, og sønn av Harald Hårfagre og hans danskfødte dronning Ragnhild. Det var i farens siste leveår at han kom han i strid med sine brødre, som ønsket å styre seg selv i landsdelene der de satt som småkonger.

Senere ble Eirik Blodøks fordrevet fra Norge på grunn av sitt harde styre, og var – uvisst hvor lenge – konge av York, Jorvik, i Nordøst-England.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS