Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
07:12:59

Nyhetsstudio

SisteMest lest
15. nov. 2024, 18:54 - NTB

Uvanlig lave strømpriser i nord

Nord-Norge kommer til å oppleve flere timer med negative priser lørdag. Det er svært uvanlig med slike priser så sent på året, ifølge kraftanalytiker.

– Det er en svært spesiell værsituasjon i de nordligste områdene for øyeblikket. Vi ser veldig fulle magasiner, og det er uvær der nå og i værvarslene for helgen, sier kraftanalytiker i Volt Power Analytics, Olav Botnen til Europower.

Fulle magasiner og forholdsvis varmt vær, i kombinasjon med mye vind, fører til svært lave strømpriser i Nord-Norge (NO4). Lørdag får prisområdet sju timer på rad med negative priser, og en døgnpris på 1 øre per kWh.

Dette er uten nettleie og avgifter som kommer i tillegg.

– Det er svært uvanlig med slike priser så sent på året. Men det kan ikke utelukkes at det har vært en jule – eller nyttårshelg med svært mye vindkraft og lite forbruk som kan ha gitt dette tidligere, sier Botnen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS