USAs militære skal slutte å skyte griser og geiter
Det amerikanske militæret skal avslutte praksisen med å skyte griser og geiter som del av legers trening for å behandle sårede på slagmarken.
Forbudet innføres som del av årets forsvarsbudsjett i USA og gjelder skyting med skarpt mot griser og geiter.
Den republikanske kongressrepresentanten Vern Buchanan fra Florida kjempet for å få på plass forbudet.
Buchanan, som er opptatt av dyrerettigheter, kaller endringen «et stort steg fremover for å redusere unødige lidelser som del av militær praksis».
– Med den avanserte simuleringsteknologien vi har i dag, kan vi forberede legene våre på slagmarken og samtidig redusere skader på dyr, sier han i en uttalelse sendt til nyhetsbyrået AP.
Men Buchanans kontor opplyser at forsvarsdepartementet i Washington fortsatt skal tillate trening som omfatter knivstikking, brenning og bruk av stumpe gjenstander mot dyr, og også fortsatt tillate «våpen-såring», som er praksisen der militæret tester våpenbruk på dyr. Dyrevernere opplyser at dyrene skal være bedøvet under denne type trening og testing.
Dyreverngrupper som Peta (People for the Ethical Treatment of Animals) hyller lovforbudet som Buchanan har jobbet for og sier det vil redde tusener av dyreliv hvert år og at det «markerer et historisk skifte» der man i stedet går over til simulasjonsteknologi.