USA godkjenner salg av Nasams til Egypt
Det amerikanske utenriksdepartementet har ifølge Finansavisen godkjent et mulig utenlandsk militærsalg (FMS) til Egypt av luftvernsystemet Nasams, inkludert logistikk og programstøtte, til en anslått verdi av 4,67 milliarder dollar, tilsvarende 47,4 milliarder kroner.
Det fremgår av en melding fra Defense Security Cooperation Agency (DSCA) til Kongressen om det potensielle salget.
Det kan bety en kjempekontrakt også for Kongsberg-Gruppen, skriver avisen.
I meldingen nevnes RTX Corporation som hovedleverandør, ettersom det er USA som formelt selger systemet til tredjeland. Men i praksis produseres og leveres Nasams som et felles prosjekt, hvor Kongsberg-Gruppen står for ildledningssystemet, kommandoplattformen og integrasjon, mens RTX leverer radar og missiler (Amraam).
En analytiker Finansavisen har snakket med, sier at basert på tidligere kontrakter vil rundt ti prosent av kontraktsstørrelsen på 4,67 milliarder dollar tilfalle Kongsberg-Gruppen – tilsvarende 467 millioner dollar, eller 4,7 milliarder kroner i dette tilfellet.
Finansavisen har foreløpig ikke fått en kommentar fra Kongsberg Gruppen fredag formiddag.
Per andre kvartal har Kongsberg Defence & Aerospace hatt en ordreinngang på 20,2 milliarder kroner, mot 15,4 milliarder kroner i samme periode i fjor.