Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
15:17:25

Nyhetsstudio

SisteMest lest
28. jan. 2026, 00:22 - NTB

UPS dropper flytype etter ulykke i Kentucky

Transportselskapet UPS sier de vil slutte å bruke fraktflyene McDonnell Douglas MD-11 etter ulykken i Kentucky der 15 mennesker døde i november.

I en telefonkonferanse om selskapets kvartalsresultater sa UPS-sjef Carol Tomé at de faser ut alle sine MD-11-fly.

En MD-11 styrtet da en av de tre motorene falt av under avgang fra UPS' terminal i Louisville 4. november i fjor. Besetningen på tre og tolv mennesker på bakken mistet livet i ulykken.

Luftfartstilsynet FAA ga ordre om å sette alle MD-11-fly på nakken. Tirsdag sier tilsynet at de fortsetter å undersøke «alle fakta og omstendigheter» rundt ulykken for å avgjøre om flytypen noen gang kommer på vingene igjen.

Den aktuelle flytypen utgjør rundt 9 prosent av flåten til UPS, og Tomé sier selskapet får en kostnad på 137 millioner dollar – drøyt 1,3 milliarder kroner – etter skatt ved å slutte å bruke flyene.

Også FedEx og Western Global Airlines måtte sette sine MD-11-fly på bakken etter ulykken.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Statens vegvesen
Her kobles BIM, dronedata og GIS tettere på veibyggingen
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS