Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
15:00:06

Nyhetsstudio

SisteMest lest
12:34 - NTB, Redaksjonen

Ukraina tror på ny dynamikk i fredsinnsatsen

Ukrainas utenriksminister Andrij Sybiha tror den diplomatiske aktiviteten for å skape fred i Ukraina kommer til å øke framover.

– Jeg tror at vi nå kommer til å få en ny dynamikk i fredsinnsatsen, ved at det igjen blir en aktiv fase med politisk og diplomatisk innsats i mange av verdens hovedsteder, sier han til pressen i Kyiv torsdag.

Tidligere torsdag sa Russlands president Vladimir Putin at det finnes en mulighet for å få på plass en fredsavtale.

– Takknemlig

– Vi er takknemlige for alle som forsøker å bidra til en avtale. Er det en mulighet? Etter min mening, ja, sa Putin da han deltok på Eastern Economic Forum (EEF) i Vladivostok øst i Russland.

Ifølge Putin er USA og Kina blant flere land som ønsker å støtte en fredsavtale.

Men han sier også at Ukrainas varsel til FNs luftfartsorganisasjon (ICAO) samt ukrainske angrep på skipstrafikk, gjør det vanskeligere å starte nye forhandlinger.

Ukraina varslet onsdag ICAO om at russisk luftrom ikke er trygt for sivil luftfart og ba om at det blir forbudt for passasjerfly å bruke det. Den siste tiden har både Russland og Ukraina trappet opp angrepene langt inne på hverandres territorium.

India vil bidra

Torsdag var Indias utenriksminister Subrahmanyam Jaishankar på besøk i Kyiv.

Her holdt han en felles pressekonferanse med Sybiha og sa at India er klar til å bidra med å få slutt på krigen.

For få dager siden sa Indias statsminister Narendra Modi det samme under toppmøtet i Shanghai Cooperation Organisation (SCO).

Her hadde Modi et eget møte med Putin. Det samme hadde Kinas president Xi Jinping.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Brunvoll
Verdikjeder som krigføring: – Nå er det norsk kontroll som gjelder
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS