Ukraina har angrepet tolv russiske tankskip i Azovhavet
Det ukrainske militæret sier de har angrepet tolv russiske tankskip i Azovhavet natt til torsdag.
Til sammen skal 36 fartøy i Azovhavet og Svartehavet ha blitt truffet i ukrainske angrep de siste fire dagene, ifølge Ukrainas forsvarsdepartement. 32 av skipene tilhørte Russlands «skyggeflåte» med oljetankere.
– Alle forsøkte å levere drivstoff til Krym, uttaler forsvarsdepartementet.
Guvernøren i den russiske Rostov-regionen skrev på Telegram torsdag at to russiske tankskip hadde blitt truffet i et ukrainsk droneangrep.
I tillegg har Ukraina angrepet to oljelagre i Tver- og Stavropol-regionene, som begge ligger rundt 500 kilometer fra frontlinjene, opplyser president Volodymyr Zelenskyj torsdag.
Russland har foreløpig ikke kommentert påstandene.
Zelenskyj sier de gjennomfører angrep dypt inne i Russland som svar på «Russlands uthaling av krigen og fortsatte angrep» mot Ukraina.
Zelenskyj har også opplyst om ukrainske angrep de siste dagene mot en russisk oljepumpestasjon i byen Ufa og en oljeterminal i Rostov-regionen.
Ukraina har trappet opp angrepene mot logistikk og energiinfrastruktur i Krym de siste ukene. Dette har bidratt til drivstoffmangel og at russiske myndigheter har erklært unntakstilstand på halvøya.
I et intervju med Reuters i juni lovet Kyivs øverste dronekommandør, Robert Brovdi, å i praksis isolere Krym fra Russland gjennom en vedvarende angrepskampanje.

