Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
16:24:52

Nyhetsstudio

SisteMest lest
16. nov. 2025, 04:42 - NTB, Redaksjonen

Ukraina håper på ny fangeutveksling med Russland

Ukraina håper de snart vil kunne gjenoppta fangeutvekslingene med Russland og få frigitt 1200 ukrainske soldater.

Det sier president Volodymyr Zelenskyj i en video som er lagt ut på Telegram søndag.

Han sier også at det pågår forhandlinger og blir holdt mange møter for å få dette til.

Dagen før opplyste presidentens sikkerhetssjef, den tidligere forsvarsministeren Rustem Umerov, at han har hatt samtaler med Tyrkia og De forente arabiske emirater i et forsøk på å få gjenopptatt fangeutvekslingene.

– Som følge av dette har partene bestemt seg for å vende tilbake til Istanbul-avtalene. Vi er opptatt av å få frigitt 1200 ukrainere, sa han i en uttalelse på Telegram.

Istanbul-avtalene ble forhandlet fram i 2022 og avklarer rammer og betingelser for store fangeutvekslinger mellom Ukraina og Russland.

– De grunnleggende spørsmålene er avklart og tekniske konsultasjoner om gjennomføringen vil begynne snart, slik at soldatene kan komme hjem før jul, sa Umerov.

Russland hadde søndag morgen ennå ikke kommentert meldingen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS