Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
19:09:57

Nyhetsstudio

SisteMest lest
13. jan. 2025, 13:41 - NTB

Tysklands forsvarsminister mener de må langt over toprosentmålet

Selv om Tyskland nådde Natos viktige toprosentmål i fjor, mener den tyske forsvarsministeren at landet må bruke langt mer av budsjettet i årene som kommer.

Fjoråret var første gang Tyskland brukte minst to prosent av BNP på forsvarsbudsjettet siden den kalde krigen.

Men det holder ikke for forsvarsminister Boris Pistorius. Han sier Tyskland må øke pengebruken dramatisk om det tyske forsvaret, Bundeswehr, skal være rustet mot truslene utenfra.

– Å øke krigskapasiteten til forsvaret i de kommende årene, så fort som mulig, er den viktigste prioriteringen akkurat nå, sa Pistorius under en pressekonferanse hvor han overleverte de første tyskbygde artillerisystemene til Ukraina.

– To prosent kan bare være begynnelsen. Det må øke veldig hvis vi skal fortsette i det tempoet og omfanget vi er nødt til, fortsatte Pistorius.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS