Trump: USA vil begynne å hjelpe skip gjennom Hormuzstredet mandag
Mandag kommer USA til å starte en aksjon for å få skip ut gjennom Hormuzstredet, sier USAs president Donald Trump.
– Denne prosessen, prosjekt frihet, starter mandag morgen, Midtøsten-tid, skriver Trump i sosiale medier.
Han skriver at skipene skal «ledes trygt ut» av disse farvannene, men uten å utdype hvordan dette skal skje. Han omtaler det som en humanitær prosess fordi flere skip begynner å gå tomme for mat og andre forsyninger. Trump sier støtten er rettet mot nøytrale land, som ikke har vært en del av USA og Israels krig mot Iran.
– Av hensyn til Iran, Midtøsten og USA har vi sagt til disse landene at vi vil lede deres skip trygt ut av dette farvannet, så de fritt kan fortsette sin virksomhet skriver han og leger til:
– Hvis denne humanitære prosessen på noen måte blir forstyrret, må den forstyrrelsen dessverre håndteres med makt.
Få skip – dyrere olje
Både USA og Iran har blokkert seilaser ut av Persiabukta gjennom Hormuzstredet den siste tiden. Før Israel og USAs krig mot Iran 28. februar ble rundt en femdel av verdens oljeeksport fraktet gjennom stredet. Stredet er den viktigste åren for transport av olje fra Persiabukta og flere golfland til omverdenen.
Siden krigsutbruddet har trafikken blitt redusert til nær null, noe som igjen har dratt oljeprisen kraftig opp. Også priser på andre råvarer har økt som følge av dette.
I april sa Iran at de kom til å gjenåpne stredet for kommersiell trafikk. USA opprettholdt likevel sin blokade av iranske havner, og dermed snudde Iran og stredet forble stengt. Iran har sagt at de har minelagt stredet og at skip kan betale dem for å passere trygt nær kysten.
Trump har flere ganger truet Iran med kraftige angrep mot kraftverk, broer og sivil infrastruktur dersom de ikke åpner stredet innen ulike frister. Han har flere ganger utsatt fristene, sist på ubestemt tid.
– Positive samtaler
Søndag kveld sier han at USAs samtaler er «svært positive», og at han er optimistisk med tanke på videre diskusjoner.
– Jeg er fullt klar over at mine representanter har svært positive diskusjoner med landet Iran, og at disse diskusjonene kan føre til noe svært positivt for alle, skriver presidenten på Truth Social.
Iran har tidligere overlevert et fredsforslag til USA og sa tidligere søndag at de hadde mottatt et svar fra sin amerikanske motpart.