13. juni 2025, 12:13 - Redaksjonen

Trump: Iran fikk mange sjanser til å inngå avtale

Iran fikk sjanse på sjanse til å inngå en avtale, sier USAs president Donald Trump. Han ber iranerne om å gå med på en avtale «før det ikke er noe mer igjen».

– Jeg ga Iran sjanse på sjanse til å inngå en avtale. Jeg ba dem i sterke ordelag om å bare gjøre det, men uansett hvor hardt de prøvde, samme hvor nære de kom, så klarte de ikke å få det gjort, skriver Trump på Truth Social etter Israels angrep mot Iran natt til fredag.

– Jeg sa til dem at det ville være mye verre enn alt de visste om, forutså eller ble fortalt, og at USA lager det beste og mest dødelige militære utstyret i verden med god margin, og at Israel har mye av det, skriver Trump videre.

Israel angrep natt til fredag flere mål i Iran, blant dem atomanlegget i Natanz. USA har forhandlet med Iran om å få på plass en ny atomavtale etter at Trump ensidig trakk USA ut av den forrige i 2018. Ifølge iranske myndigheter er minst 95 mennesker såret. I tillegg er to iranske militærtopper drept.

Trump antyder at Israels neste angrep vil bli mer voldsomt.

– Allerede har det vært mye død og ødeleggelse, men det er fortsatt tid til å sørge for at denne slaktingen, der det neste planlagte angrepet er enda mer brutalt, tar slutt. Iran må få til en avtale før det ikke er noe igjen, og redde det som en gang var kjent som det iranske imperiet, skriver Trump.

(©NTB)

17:40 - NTB

IAEA: Skyting ved atomkraftverket Zaporizjzja

Det internasjonale atomkraftbyrået IAEA melder om skyting lørdag i nærheten av det ukrainske atomkraftverket Zaporizjzja som er okkupert av Russland.

IAEA sier at det ble hørt hundrevis av skudd fra håndvåpen i flere omganger sent lørdag kveld i nærheten av kraftverket, og at de undersøker hva som ligger bak.

Atomkraftverket Zaporizjzja i Ukraina er Europas største. Det ble okkupert av Russland i mars 2022 og er for tiden ute av drift. IAEA har inspektører på plass.

16:53 - NTB

Seks skadet i okseløpet i Pamplona

Seks mennesker ble skadet i søndagens okseløp gjennom de smale gatene i spanske Pamplona.

Okseløpet søndag var det nest siste av de åtte okseløpene i den tradisjonelle San Fermin-festivalen som ble gjort verdensberømt av Ernest Hemingway i boka «Klokkene ringer for deg».

Den smale, buktende traseen går 800 meter gjennom de gamle bygatene, og fjernsynsoverføringen til spanske RTVE viser at mange løpere går i bakken. Tidvis er det så mange i gatene at det ble kø og kaos.

Lørdag ble fem personer skadet, hvorav fire ble innlagt på sykehus.

Langt de fleste løperne er menn som forsøker å holde seg i forkant av oksene så lenge som mulig. Den som blir tatt igjen, må klemme seg inn til husveggen for å unngå hornene, men gjerne klappe dyret når det farer forbi.

Festivalen holdes til minne om byens beskytter, den hellige San Fermín. Den har vært arrangert i juli helt siden slutten av 1500-tallet.

Hver morgen i åtte påfølgende dager sendes seks kampokser og flere tamme gjennom gatene som munner ut i tyrefekterarenaen. Der ender oksene sine dager i de tradisjonsrike duellene mellom matador og kampokse. Det siste løpet skjer mandag.

De siste årene er festivalen blitt stadig sterkere kritisert av dyrevernere som mener at oksene utsettes for grov mishandling.

Oksenes spisse horn har i årenes løp tatt livet av atskillige løpere. Siden 1924 er det registrert 16 dødsfall.

15:20 - NTB

Rutte møter Trump neste uke

Natos generalsekretær Mark Rutte skal mandag og tirsdag besøke Washington og president Donald Trump.

I løpet av besøket treffer han også utenriksminister Marco Rubio og forsvarsminister Pete Hegseth, heter det i en pressemelding fra Nato.

Nato oppgir ingen grunn for besøket, men Trump sa nylig at han vil være villig til å forsyne Ukraina med våpen via Nato, og at han kommer med en viktig nyhet mandag.

Alle våpnene Trump-administrasjonen hittil har sendt til Ukraina, er forsyninger som var godkjent av den forrige presidenten Joe Biden, en tydelig støttespiller for Ukraina.

15:18 - NTB

E6 åpnet igjen etter kjedekollisjon i Halden

Tre biler kolliderte på E6 ved Svinesundparken i Halden. Alle bilene måtte berges, men nå er veien åpnet for normal trafikk.

– Nødetatene er ferdige på stedet, og veien er åpnet for normal trafikk, opplyser operasjonsleder Pål Bjelland i Øst politidistrikt på politiloggen i 16.40-tiden søndag.

Politiet meldte først om hendelsen klokken 15.07.

Som følge av ulykken måtte alle tre bilene berges. Dette førte til at ett kjørefelt ble stengt.

– Kjedekollisjon mellom tre personbiler. Ingen personskader, men alle bilene trenger berging, opplyste politiet.

Alle åtte som var i bilene ble fraktet til legevakt for sjekk.

Ulykken skjedde på E6, cirka to kilometer nord for Svinesundparken.

13:50 - NTB

Vann- og avløpsetaten i Oslo advarer mot å bade

Etter kraftig regn natt til søndag, mener Vann- og avløpsetaten at det kan være fornuftig å vente før man bader.

– Oslo kommune anbefaler å vente minst 24 timer med å bade etter styrtregn. Dette er et generelt føre-var-råd Oslo kommune gir etter styrtregn eller kraftige regnskyll, sier Jean-Yves Manum Gallardo, kommunikasjonssjef i Vann- og avløpsetaten til Aftenposten.

Hensikten er å redusere risikoen for å bli syk av bakterier og forurensning i vannet.

Etter kraftig nedbør kan det nemlig oppstå overløp i avløpssystemer, som kan føre til at urenset avløpsvann havner i fjorden.

Ett døgn er som regel nok for naturen til å rydde opp og forbedre vannkvaliteten. Oslo kommune anbefaler derfor å vente minst 24 timer med bading etter store regnmengder.

13:42 - NTB

Datasentre utgjør halve strømkøen hos Statnett

Datasenteraktører utgjør omtrent halvparten av alle prosjekter som står i strømkø hos Statnett.

Det opplyser kommunikasjonssjef Martha Hagerup Nilson i Statnett til E24.

Det er stor konkurranse om å få tilgang på kraft, og det er fullt i strømnettet mange steder i Norge. Datasentre er helt avhengig av strøm og etterspør strøm mer enn noen annen bransje.

Til sammen har datasentre 7.011 megawatt som enten er reservert eller i kapasitetskø. Dette tilsvarer et strømforbruk på inntil 39 prosent av norsk kraftproduksjon.

Det er 58 datasentre registrert i Norge, fordelt på 38 datasenteroperatører. Det investeres for tiden tungt i datasentre i mange land, blant annet USA.

– Det er særlig kunstig intelligens som driver dette, forklarer daglig leder Bjørn Rønning i Norsk Datasenterindustri.

Datasentre står for om lag 1,5 prosent av verdens samlede strømforbruk.

13:29 - NTB

Mannen som ble skutt av politiet på Ammerud, varetektsfengsles i fire uker

Mannen i 40-årene som ble skutt av politiet på Ammerud etter en trusselepisode torsdag, er blitt varetektsfengslet i fire uker.

Mannen ble skutt i låret av politiet etter å ha truet flere personer med kniv. Hendelsen skjedde i et boligområde med blokker og rekkehus i bydel Grorud. Ingen personer ble fysisk skadet.

Oslo tingrett varetektsfengslet søndag mannen i 40-årene i inntil fire uker. Mannen møtte ikke selv i fengslingsmøtet og er fremdeles innlagt på sykehuset, skriver VG.

– Det er grunnet gjentakelsesfare. Vi er redde for at han vil begå nye alvorlige forhold, sier politiadvokat Eric Lindset til avisen.

Øyvind Bergøy Pedersen, forsvareren til mannen som ble skutt av politiet, er uenig i at han vil begå ny kriminalitet dersom han får helsehjelp.

– Jeg er sterkt uenig i at man kan konkludere med fare for gjentakelse uten noe videre kunnskap om helsetilstanden. Vi kan ikke som samfunn møte manglende helsehjelp med varetekt, sier han til TV 2.

Ifølge forsvareren er det ingen vitner i saken som har forklart at siktede forsøkte å skade noen.

– Han brukte knivene til å slå i en bom. Dette fremstår ikke som en typisk grov trusselsituasjon, sier han.

13:04 - NTB

Makspris på 1,01 kroner per kWh for strøm mandag

Mandag blir det høyest strømpriser i Sørvest-Norge. Mellom klokken 7 og 8 på morgenen vil strømprisen der ligge på 1,0054 kroner per kilowattime (kWh).

I Sørøst-Norge blir prisen 88,07 øre per kWh på sitt høyeste, i Midt-Norge blir den 3,5 øre, i Nord-Norge blir den 6,6 øre, og i Vest-Norge blir den 26,5 øre, viser tall fra hvakosterstrommen.no.

Ser man bort fra strømstøtten, men inkluderer merverdiavgift (25 prosent), forbruksavgift (16,93 øre per kWh) og avgift til Enova (1 øre per kWh), ville landets høyeste makspris vært på 1,48 kroner. I Nord-Norge er det ingen moms på strøm til husholdninger, og i Finnmark og Nord-Troms slipper husholdninger og offentlig forvaltning også å betale forbruksavgiften.

En kilowattime tilsvarer strømbruk på én kilowatt over én time. En dusj på ti minutter bruker i snitt rundt 4,5 kWh, men det avhenger av temperatur og hvor mye vann dusjhodet leverer.

Den laveste kWh-prisen mandag blir mellom klokken 3 og 4 på natten i Vest-Norge, da på -7,03 øre. Prisen per kWh blir på sitt laveste i Sørøst-Norge 61,8 øre, Sørvest-Norge 76,04 øre, Midt-Norge -3,005 øre og Nord-Norge 2,3 øre.

Lørdag var maks- og minstepris i landet på henholdsvis 98,8 øre per kWh og -25,6 øre per kWh. Samme dag i fjor var den på 45,6 øre per kWh og -7,5 øre per kWh.

Strømstøtten dekker 90 prosent av prisen over 75 øre, time for time.

13:00 - NTB

Bergensbanen fortsatt stengt

Bergensbanen på strekningen mellom Voss og Evanger i Vestland er fortsatt stengt etter lørdagens strømbrudd.

Det opplyser NRK.

Reisende må regne med forsinkelser, og at noen tog kan bli innstilt, ifølge Bane Nor.

Årsaken er problemer med strømtilførselen. Det jobbes med å rette feilen.

Lørdag ble det meldt om full stans på Bergensbanen. Et diesellokomotiv ble hentet inn for å dra togene som sto på Voss og Evanger forbi den strømløse strekningen.

11:16 - NTB

Rakettkappløp blant studenter som vil skyte høyest fra norsk jord

Om få uker skytes raketten Heimdall opp fra øyene Tarva utenfor Trøndelag. Målet er å bli høyest rekkende rakettoppskytning av en avansert rakett fra norsk jord for studenter.

Raketten Heimdall er 5,8 meter lang og veier 150 kilo. Motoren har en brenntid på sju sekunder. Hastigheten blir på rundt 1.800 kilometer i timen. Raketten skal 5.500 meter til værs.

– Vi har lenge hatt en drøm om å kunne skyte opp fra norsk jord. Nå ligger alt til rette for at det kan skje, sier Joachim Schmidt, som er leder for NTNU-studentorganisasjonen Propulse, til Nordsec.

Samtidig har også studentene i Universitetet i Stavanger nylig hatt en oppskyting. Det var raketten Phoenix 1 som ble skutt opp på Utsira i slutten av juni. Den nådde 2.600 meter.

Nå er turen klar for studentene i Trondheim og Propulse, en studentorganisasjon ved NTNU som har engasjert seg i å bygge og teste avanserte raketter.

Omkring 40 studenter ventes å ta turen ut til øyene i Tarva og oppskytingen.

Heimdall er til sammen den sjuende raketten fra denne rakett-gjengen, men altså den første som de skyter opp i Norge. Når raketten Heimdall har nådd 5.500 meter opp i lufta, utløses bremsefallskjermen. Da starter nedstigningen, mens rakettens hovedfallskjerm åpnes 500 meter over havoverflaten. Når den når vannet, skal tre flottører blåses opp for å holde raketten flytende.

– Vårt overordnede mål er å lage en rakett som vil nå verdensrommet fra norsk jord. Vi tenker at det vil kunne ta to til tre år å få til dette, men i praksis vil det nok ta litt lengre tid, innrømmer Schmidt til NTB.

Til sammen er det 70 studenter som har jobbet med raketten Heimdall. Oppskytingen er lagt til perioden 28. juli til 3. august.

Heimdall er en av æsene (gudene) i norrøn mytologi.