Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
18:51:14

Nyhetsstudio

SisteMest lest
15:52 - NTB

Toppmøtet i Oslo: Ingen kritikk av India for kjøp av russisk olje

På toppmøtet i Oslo har ikke Narendra Modi fått kritikk for Indias import av russisk olje, ifølge statsminister Jonas Gahr Støre (Ap).

– Nei, han har ikke fått det, sier Støre til NTB etter møtet mellom Indias statsminister og statsministrene fra de nordiske landene.

– Dette er en situasjon som henger sammen med en rekke forhold knyttet til krigen i Midtøsten, legger han til.

Han nevner også at India er avhengig av import av olje.

– Vi skal være forsiktig med å fordømme dem når de nå kjøper den oljen som er tilgjengelig.

I vestlige land er India tidligere blitt kritisert for kjøp av store mengder russisk olje samtidig som krigen har rast i Ukraina. I løpet av det siste året har USA forsøkt å presse India til å trappe ned oljeimporten fra Russland.

Støre sier at han heller ikke kritiserte Modi for oljeimporten da de to hadde samtaler mandag.

På toppmøtet tirsdag var Russlands krig mot Ukraina et av temaene som ble diskutert.

– Modis holdning er at lederne i de to landene må finne sammen, sette seg ned og diskutere disse sakene, forteller Støre.

Ifølge Støre har alle de nordiske landene i samtalene med Modi vektlagt hvor viktig Ukraina er for dem.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS