Togstans i Nederland – mistanke om sabotasje
Togtrafikken i store deler av Nederland sto tilnærmet stille tirsdag morgen. Politiet har startet etterforskning etter mistanke om sabotasje.
Flere steder ble det funnet rør på skinnene, noe som forårsaket feilmeldinger og full togstans.
– Materialer som er bevisst plassert på skinnene, er funnet på flere steder. Dette forårsaker feil i sporkretsene. Det ser ut til å være sabotasje, heter det i en uttalelse fra togoperatøren Prorail.
Ett tog kjørte inn i ett av rørene, men ingen ble skadet, opplyser Prorails talsperson Joke van der Cruysen.
Ifølge Prorail tolket selskapets datasystemer gjenstandene på sporet som om det befant seg togsett på den aktuelle strekningen. Varsellamper lyste da rødt, og ingen andre tog kunne passere.
Sabotasjen fikk også konsekvenser for veitrafikken ettersom planoverganger heller ikke fungerte som de skulle.
Dette skjedde flere steder sentralt og øst i landet, og alt tyder på en nøye koordinert sabotasjeaksjon. Hvem som står bak, er ukjent.
– Hvem som er ansvarlig for dette, og hva motivet er, er foreløpig ikke kjent, konstaterer Prorail, som legger til at politiet har innledet en etterforskning.
Det var tirsdag formiddag foreløpig uklart når togtrafikken kunne gjenopptas som normalt.

