Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
08:06:08

Nyhetsstudio

SisteMest lest
04:39 - NTB, Redaksjonen

Tilsynssak etter at fastlege ba pasient be til Gud

Statsforvalteren har åpnet tilsynssak etter at en fastlege på Jæren skal ha anbefalt en pasient å be til Gud for å bli frisk.

Pasienten varslet i sommer Statens helsetilsyn om det han mente var mangelfull oppfølging ved et legesenter, skriver Stavanger Aftenblad.

I varselet beskrev pasienten at fastlegen skal ha fortalt at flere alvorlige sykdommer var blitt helbredet ved hjelp av bønn. Legen skal deretter ha anbefalt ham å be til Gud hver kveld.

Helsetilsynet konkluderte med at helsehjelpen ikke hadde ført til svært alvorlig skade eller dødsfall. Saken falt derfor utenfor varselordningen for alvorlige hendelser, men ble sendt til Statsforvalteren i Rogaland for videre oppfølging.

– Vi ber om at fastlegen går gjennom klagen for å identifisere mulige punkter han kan forbedre seg på i sin yrkesutøvelse som lege, heter det i et brev til legesenteret fra Statsforvalteren.

Fastlegen skriver i sitt svar at han ikke husker hvordan temaet kom opp.

«Men jeg spurte ham om han hadde noen form for tro, hvor han svarte at han var kristen. På bakgrunn av dette, sa jeg noe om at jeg hadde tro på kraft i bønn,» skriver fastlegen.

Legen opplyser at han senere beklaget overfor pasienten.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Brunvoll
Verdikjeder som krigføring: – Nå er det norsk kontroll som gjelder
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS