12:16 - NTB

Sverige sender jagerfly til Grønland

Sverige sender jagerfly av typen Jas 39 Gripen for å patruljere i området rundt Island og Grønland, opplyser Sveriges forsvarsdepartement torsdag.

Tiltaket er knyttet til Nato-oppdraget Arctic Sentry, som ble annonsert onsdag.

Oppdraget skal styrke alliansens nærvær i Arktis og er en del av avtalen som tok brodden av spenningen internt i alliansen da USAs president Donald Trump gjorde fremstøt for at USA skulle overta Grønland. Det er første gang Nato samler alt de gjør i Arktis under én kommando.

– Gjennom å delta i Arctic Sentry viser vi at vi er en solidarisk og aktiv alliert som tar ansvar for vår felles sikkerhet, sier statsminister Ulf Kristersson i en pressemelding.

Sverige bidrar fra før til Natos patruljering av luftrommet i og rundt Island. Det framkommer ikke av pressemeldingen i hvilken grad Arctic Sentry utvider Gripen-flyenes mandat i Islands luftrom, skriver nyhetsbyrået TT.