Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
02:11:52

Nyhetsstudio

SisteMest lest
I går, 16:15 - NTB

Sverige betaler 4,3 milliarder euro for fire franske fregatter

Prisen for svenskenes kjøp av fregatter fra Frankrike er klar. De må punge ut med 47,7 milliarder svenske kroner.

Det opplyser Frankrikes president Emmanuel Macrons kontor onsdag. En formell undertegnelse av kontrakten er planlagt 31. august i Stockholm. Macron deltar på seremonien.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson kunngjorde i mai at landet ville gå for franske fregatter fra firmaet Naval Group.

– Dette er fartøy som best oppfyller svenske krav, sa Kristersson på en pressekonferanse sammen med forsvarsminister Pål Jonson og forsvarssjef Michael Claesson den gang.

Fregattkjøpet er en av de største forsvarsinvesteringene som Sverige har gjort siden 1980-tallet, ifølge Kristersson.

De nye marinefartøyene er betydelig større og har flere bruksområder enn de som det svenske forsvaret har i dag, blant annet når det gjelder forsvar mot jagerfly og til å skyte ned ballistiske raketter, ifølge svenske medier.

Rask levering var også en av årsakene til at akkurat franske Naval Group ble valgt.

Den norske regjeringen besluttet i fjor å kjøpe minst fem fregatter fra Storbritannia til en pris på rundt 135 milliarder norske kroner.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Brunvoll
Verdikjeder som krigføring: – Nå er det norsk kontroll som gjelder
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS