Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
11:50:40

Nyhetsstudio

SisteMest lest
07:30 - NTB

Strømbrudd over store deler av Ukraina etter russisk angrep

Et massivt russisk angrep mot Ukrainas strømforsyning natt til lørdag har ført til strømbrudd over store deler av landet.

– Som følge av skader forårsaket av fienden, er nødutkoblinger foretatt i de fleste regioner, står det i en uttalelse fra nettoperatøren Ukrenergo på meldingstjenesten Telegram.

Energiminister Denys Sjmyhal sier reparasjoner blir igangsatt så snart sikkerhetssituasjonen tillater det.

– Russiske kriminelle gjennomførte et nytt massivt angrep på Ukrainas energianlegg. Angrepet fortsetter, skrev han på Telegram på morgenen.

Han har bedt om bistand fra Polen siden angrep har rammet to kraftverk i Vest-Ukraina. To flyplasser sørøst i Polen ble stengt på grunn av angrepene i nabolandet, men de er nå åpnet igjen, ifølge polske luftfartsmyndigheter.

Russland har angrepet Ukrainas strømforsyning og fjernvarmesystemer en rekke ganger den siste måneden, samtidig som landet har vært inne i en kuldeperiode. Noen steder har temperaturene vært nede i 20 minusgrader.

Tidligere denne uken hadde Ukraina, Russland og USA samtaler om en mulig slutt på Ukraina-krigen. President Donald Trump sa fredag at det pågår «svært gode» samtaler.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS