Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
18:24:14

Nyhetsstudio

SisteMest lest
06. nov. 2025, 05:45 - NTB

Støre før klimatoppmøtet: – Viktig for Norge å være til stede

Det er viktig å støtte internasjonalt samarbeid i en tid der det møter motgang, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) før klimatoppmøtet i Brasil.

Han deltar torsdag på åpningen av toppmøtet som holdes i byen Belém i forkant av klimakonferansen Cop 30.

Styrket samarbeid om tilpasning til klimaendringene og vern av regnskogen i Amazonas blir viktige temaer på møtet. Støre viser også til det geopolitiske bakteppet for årets runde med klimaforhandlinger.

– Det er også viktig å være her for å markere støtte til det internasjonale samarbeidet i en tid der det møter motgang, sier han til NTB.

– En bratt motbakke

I mange sammenhenger opplever Støre at samarbeid mellom land nå foregår i bratt motbakke. Han nevner handel og klima som eksempler.

– Vi har USA som trekker seg ut av Parisavtalen, og motkrefter som settes inn. Da er det viktig for Norge å være til stede, sier han om møtet i Belém.

Parisavtalen danner rammeverket for den internasjonale innsatsen for å begrense den globale oppvarmingen. Da Donald Trump i januar igjen ble president, var han raskt ute med å varsle at USA skulle ut av avtalen – for andre gang.

På klimamøtet i Brasil vil ikke Trump-administrasjonen ha noen representanter på høyt nivå, ifølge en talsperson i Det hvite hus.

– Andre må ta ansvar

– Jeg mener det ville vært å ønske at USA var aktivt til stede. De representerer ikke bare store utslipp, men også store teknologiske kapasiteter, sier Støre.

Han sier han beklager USAs beslutning om å ikke delta aktivt i klimaforhandlingene.

– Men da har andre land desto større grunn til å ta ansvar, understreker han.

Mens Støre droppet fjorårets klimamøte i Aserbajdsjan, skal han i Belém delta på det innledende toppmøtet denne uken. Så overlater han stafettpinnen til klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap), som blir i Brasil de to ukene forhandlingene pågår.

Skjerpede klimamål

Møtet i Belém holdes ti år etter at Parisavtalen ble vedtatt. I tråd med avtalen har verdens land i år hatt frist til å innlevere nye, skjerpede nasjonale mål om utslippskutt.

Tilsvarende klimamøter i regi av FN har vært holdt nesten hvert år siden 1995. Belém-møtet kalles Cop 30 fordi det nummer 30 i rekken.

– Det forteller noe om en lang historie, sier Støre.

Tross mange års forhandlinger fortsetter de globale klimautslippene å øke. Målet i Parisavtalen om å begrense den globale oppvarmingen til 1,5 grader blir høyst sannsynlig ikke nådd.

Men Norge og mange andre rike land har klart å kutte sine utslipp, og storstilt utbygging av fornybar energi i store deler av verden bremser utslippsveksten.

Amazonas-skogen

Årets klimaforhandlinger vil foregå i utkanten av Amazonas-regnskogen. Forsøk på å verne skogen er blitt støttet av Norge med store pengesummer helt siden 2008.

Støre kaller regnskogsatsingen Norges suverent viktigste bidrag for å bekjempe den globale oppvarmingen. Redusert avskoging siden 2008 har hindret store mengder klimagasser i å stige opp i atmosfæren.

– I Brasil vil vi arbeide for å bekrefte og forsterke regnskogsamarbeidet, sier han.

Også Indonesia har fått mye nye norsk støtte til vern av regnskog. Både i Brasil og Indonesia har det vært perioder der avskogingen har økt, men ifølge Støre går utviklingen rett vei i begge landene nå.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS