Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
06:27:32

Nyhetsstudio

SisteMest lest
04. juni 2025, 09:05 - NTB

Staten fikk 892 millioner kroner for Norwegian-aksjene

Staten har solgt sine 65,6 millioner aksjer i flyselskapet Norwegian for 891,9 millioner kroner.

Aksjesalget gir staten en gevinst på om lag 276 millioner kroner, før honorarer og omkostninger, opplyser regjeringen i en pressemelding.

Bakgrunnen er at staten ga Norwegian et kriselån på 1,2 milliarder kroner under koronapandemien. I mai solgte staten halvparten av sin andel tilbake til Norwegian. Den resterende andelen ble omgjort til aksjer, og staten ble dermed eier av 6,26 prosent av aksjene i flyselskapet.

Aksjesalget ble gjennomført etter børsslutt tirsdag.

– Staten har vært tydelig fra dag én om at vi ikke ønsker å være en langsiktig aktør i Norwegian, sier næringsminister Cecilie Myrseth (Ap).

Målet har vært å oppnå en forretningsmessig avkastning, sier hun.

– Det ble satt strenge krav for deltakelsen, og gjennom to transaksjoner har vi nå fått tilbakebetalt lånebeløpet og sikret en samlet gevinst til staten på over en halv milliard kroner.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS