Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
08:59:00

Nyhetsstudio

SisteMest lest
10. des. 2024, 08:20 - Redaksjonen

SSB: Lavere strømpriser dro prisveksten ned i november

Prisveksten ble på 2,4 prosent fra november i fjor til november i år. Det er et fall på 0,2 prosentpoeng fra oktober.

– Strømprisene økte kraftig november i fjor, mens veksten i samme måned i år var mer forsiktig. Dermed dempes tolvmånedersveksten i KPI, sier seksjonssjef Espen Kristiansen i Statistisk sentralbyrå (SSB).

Med en prisvekst på 2,6 prosent i november, falt tolvmånedersveksten med 0,2 prosent fra oktober.

I tillegg til strøm bidro også klær til å dempe prisveksten i november, forklarer SSB. Prisene på klær gikk ned 1,1 prosent fra november i fjor til november i år.

Varer som trekker opp prisveksten de siste tolv månedene er blant annet møbler, husholdningsartikler og elektronikk.

– Det har vært tilbudskampanjer på flere varer i løpet av november, men prisnedgangen i fjor var større enn i år. Dette er med på å dra opp veksttakten til prisveksten for november i år, sier Kristiansen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS