Sp reagerer kraftig på snusforslag: – Vil gjøre vanlige folk til lovbrytere
Senterpartiets stortingsrepresentant Bent-Joacim Bentzen retter kraftig kritikk mot regjeringens forslag om å stramme inn reglene for snus.
Han advarer mot konsekvensene for både folkehelse og folks forhold til lovverket.
Blant forslagene regjeringen har sendt på høring er en øvre grense for nikotininnhold i snus og maksstørrelse for snusposer. Maksgrensen foreslås til 12 mg nikotin per gram snus. I dag har vanlig snus mellom 12–16 mg nikotin per gram.
Maksgrensen kan ifølge en snusleverandør føre til at over halvparten av alle snussorter som selges i Norge i dag kan bli forbudt.
– Når regjeringen foreslår å forby over 200 ulike typer snus vil de gjøre vanlige folk til lovbrytere. Det går ikke, sier Bentzen i en melding til NTB.
Bentzen mener tiltakene bommer på målet.
– I Norge har vi lyktes med å få røykingen ned, det er bra for folkehelsen. Det har vært en suksess. Når Ap nå går til krig mot de som bruker snus er jeg redd for at dette kan føre til at flere begynner å røyke, sier han.