Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
10:52:35

Nyhetsstudio

SisteMest lest
28. feb. 2025, 07:45 - NTB

Sjømatselskapet Lerøy forbedret resultatet

Sjømatselskapet Lerøys overskudd steg til 799 millioner kroner i fjerde kvartal 2024. Også selskapets inntekter økte i fjorårets siste tre måneder.

Det operasjonelle driftsresultatet steg fra 765 millioner kroner til 799 millioner fra fjerde kvartal i 2023 til det samme kvartalet i fjor, viser kvartalsrapporten. Driftsinntektene løftet seg med 248 millioner kroner til 8477 millioner i samme periode.

– I 2024 hadde vi den høyeste produksjon i sjø i konsernets historie, vesentlig vekst i slaktet volum og tilnærmet maksimal lisensutnyttelse ved utgangen av året. Utviklingen i inntjening og drift i Scottish Seafarms er også positiv, sier konsernsjef Henning Beltestad i en børsmelding.

Han peker samtidig på at satsingen på såkalt skjermingsteknologi bidrar til bedret fiskevelferd. Skjermingsteknologi blokkerer partikler i de øvre vannmassene fra å entre merden.

– Vi fortsetter å høste erfaringer med skjermingsteknologi. Vi opplever 85 prosent reduksjon i antall lusebehandlinger i dypdrift sammenlignet med tradisjonell drift, sier Beltestad.

For hele fjoråret steg driftsinntektene med 345 millioner kroner til 31,1 milliarder, men selskapet fikk et operasjonelt driftsresultat på 2960 millioner kroner, 375 millioner mindre enn i 2023. Resultat før skatt i fjerde kvartal endte på snaue 1095 millioner kroner, 253 millioner opp fra samme kvartal året før. For året som helhet falt resultatet før skatt med 45 millioner kroner til 2554 millioner.

Lerøy-styret foreslår til generalforsamlingen at det utdeles et utbytte på 2,50 kroner per aksje.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS