Seks skogbrannhelikoptre settes i beredskap

DSB setter en beredskap på seks skogbrannhelikoptre de neste dagene. Så langt i år har helikoptrene rykket ut til 50 branner.

– Det er besluttet å sette beredskap med fem ekstra helikoptre fra 28. -30. juli, skriver Direktoratet for sikkerhet og beredskap (DSB) i en oppdatering.

I tillegg til de fem ekstra, er det ett helikopter i fast beredskap på Geiteryggen i Telemark.

De neste dagene vil to av de ekstra helikoptrene være på Geiteryggen, og tre vil være plassert på Hamar.

– Så langt i 2026 har skogbrannhelikopteret vært i innsats på 50 skogbranner, en industribrann i Rogaland og storbrannen i Krokstadelva, skriver DSB.

Bare mellom torsdag og søndag i forrige uke ble det rapportert om åtte branner i gress- eller innmark og ni i skog- eller utmark.

Det er sendt ut varsel om stor skogbrannfare i deler av Agder og Telemark de neste dagene, og skogbrannfare på Østlandet og deler av Agder.

Fram til fredag i forrige uke var det noen dager med ni helikoptre i beredskap, men det ble da nedjustert til fem på fordi det skulle komme regn.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Com4
Gir drivstoffbransjen sanntidskontroll