Seks av ti nordmenn sier nei til å delta i militæroperasjon i Hormuzstredet
Et klart flertall av nordmenn sier nei til norsk deltakelse i en militær operasjon for å sikre skipsfarten gjennom Hormuzstredet, viser en ny måling.
I målingen, som InFact har gjort for Nettavisen, svarer 60,6 prosent at Norge ikke bør delta i en slik operasjon. 17,8 prosent mener Norge bør bidra, mens 21,7 prosent svarer at de ikke vet.
Spørsmålet som ble stilt var: «Hormuzstredet er en sjøvei mellom Oman og Iran som brukes til transport av olje og gass fra Persiabukta. Er du enig eller uenig i at Norge bør delta i en militær operasjon for å sikre skipsfarten gjennom Hormuzstredet?»
Bakgrunnen er at USAs president Donald Trump har bedt Nato-allierte om hjelp til å sikre Hormuzstredet. Hittil har ingen Nato-land sagt seg villig til å hjelpe Trump med å sikre skipstrafikken gjennom stredet.
Rundt 20 prosent av verdens olje går gjennom det smale Hormuzstredet mellom Iran og Oman.
Målingen ble gjennomført 30. mars blant 1059 respondenter.