Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
15:54:41

Nyhetsstudio

SisteMest lest
16. feb. 2026, 21:09 - NTB, Redaksjonen

Sabotasje på Østfoldbanen igjen

Togene på Østfoldbanen må kjøre saktere etter at noen nok en gang har lagt store gjenstander på sporet.

I begynnelsen av februar kjørte et tog inn i en veivaksel – en stor motordel – nær Råde stasjon på Østfoldbanen. Bane Nor har anmeldt hendelsen, men vet ikke hvem som står bak, skriver NRK.

Det er femte gang togstrekningen saboteres.

I fjor kjørte tog inn i både en TV, en stor stein og andre bildeler på omtrent samme sted. Bane Nor frykter liv kan gå tapt og ber politiet om å prioritere saken. Togene må passere stedet med lavere hastighet enn vanlig.

– Togavsporing er det vi frykter aller mest. Et stort objekt i sporet kan føre til en stor ulykke med skader på både folk og materiell, sier Gunnhild Hernes Synnestvedt i Bane Nor til NRK.

De fire forrige hendelsene er henlagt. Nå forsøker politiet å hente DNA-spor fra gjenstandene på sporet. Politiet sier det er svært lite opplysninger i sakene, så de er interesserte i tips.

– Vi ser alvorlig på at folk, slik det ser ut, bevisst legger ting i jernbanelinjen der togene kjører, fordi det kan fremkalle stor skade, sier krimsjef Monica Lillebakken ved Moss politistasjon.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS