Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
14:31:41

Nyhetsstudio

SisteMest lest
07:42 - NTB

Russland prøver å blokkere Whatsapp

Russland bekrefter at de blokkerer meldingsappen Whatsapp, og foreslår at folk heller bruker MAX, en ny statsstøttet meldingstjeneste.

Whatsapp opplyste tidligere at russiske myndigheter en stund har forsøkt å blokkere appen deres for å prøve å skyve brukere over til mer kontrollerbare lokale tjenester.

Whatsapp sier at russiske myndigheter har truet en rekke internettplattformer med å stenge dem eller gjøre tjenestene tregere om de ikke respekterer russisk lov.

Ifølge Whatsapp berører en blokkering 100 millioner mennesker i Russland og avskjærer dem fra privat og sikker kommunikasjon.

– Dette betyr mindre sikkerhet for folk i Russland. Vi prøver å gjøre alt vi kan for at brukerne forblir pålogget, sa Whatsapp.

Kritikere og menneskerettighetsaktivister sier at de russiske begrensningene er et åpenbart forsøk på å øke kontrollen og overvåkingen av internett i Russland og hindre kritikk i forbindelse med krigen i Ukraina.

Tidligere i uka gikk en av grunnleggerne av meldingstjenesten Telegram, Pavel Durov, også ut med skarp kritikk av de nye russiske kravene.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS