Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
06:50:55

Nyhetsstudio

SisteMest lest
28. jan. 2025, 11:40 - NTB, Redaksjonen

Rettsoppgjør mellom EU og Storbritannia om vern av småfisk

En liten, ålelignende fisk er hovedingrediensen i det første rettsoppgjøret mellom Storbritannia og EU siden brexit.

Saken begynte tirsdag i Den faste voldgiftsdomstolen, som holder til i Haag i Nederland.

Konflikten dreier seg om en liten type fisk som kalles tobis eller sil. På engelsk er navnet «sandeel».

I fjor nedla Storbritannia forbud mot kommersiell fangst av denne fiskearten i britisk farvann. Begrunnelsen var at silen trues av overfiske og klimaendringer, og at den spiller en viktig rolle som mat for større arter.

Ifølge Reuters fiskes ikke sil av britiske fiskere. I stedet er det danskene som står for det aller meste av fangsten.

EU støtter Danmark i konflikten og mener forbudet mot silfiske strider mot handelsavtalen TCA mellom EU og Storbritannia fra 2020. Da saken begynte, sa EU-advokaten Anthony Dawes at forbudet i praksis opphever EUs rettigheter.

Sil brukes som dyrefor og i produksjon av olje. I Nordsjøen er fisken en viktig matkilde for lundefugl, niser, torsk, hyse og andre større arter.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS