Qatar: Eksplosjon ved gassanlegg skyldtes «teknisk hendelse»
Qatars innenriksdepartement melder om en eksplosjon i industrisonen Ras Laffan. Det er meldt om personskader.
Innenriksdepartementet opplyser om personskader, men utdyper ikke hvor mange personer det er snakk om eller alvorlighetsgraden.
– En intern eksplosjon oppsto i en av fabrikkene i industriområdet Ras Laffan etter en teknisk hendelse, og sivilforsvarsteam håndterer hendelsen uten å ha registrert noen personskader eller lekkasjer som utgjør en trussel mot personers sikkerhet, sa departementet i en melding kort tid tidligere.
Ras Laffan er det viktigste stedet for produksjon og eksport av flytende naturgass (LNG) i Qatar. Ifølge innenriksdepartementet skyldtes eksplosjonen en «teknisk hendelse».
Ras Laffan ble utsatt for iranske angrep 2. mars og 18. mars som svar på at Qatar-allierte USA og Israel gikk til angrepskrig mot Iran. Det siste angrepet førte til store ødeleggelser som ifølge qatarske myndigheter vil ta flere år å reparere.
Qatar er en av verdens største eksportører av LNG og deler verdens største gassfelt, South Pars, med Iran.
Qatar huser også USAs største militærbase i Midtøsten, flybasen Al Udeid, som iranerne har angrepet som svar på amerikanske angrep. Basen huser også store deler av det qatarske luftvåpenet.
.png)
