Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
06:21:36

Nyhetsstudio

SisteMest lest
21. aug. 2025, 13:46 - NTB

Q-Meieriene på Jæren brøt utslippskrav – søker om utvidelse

Q-Meierienes anlegg på Jæren har sluppet har brutt utslippskravene i ti år. Nå lover bedriften bedring og søker samtidig om utvidelse, skriver Aftenbladet.

Statsforvalteren i Rogaland har avdekket at meieriet ikke har overholdt utslippskravene siden utslippstillatelsen ble gitt i 2015. Meieriet risikerer dagbøter hvis det ikke rydder opp innen 30. september neste år.

Fagleder Kirsten Redmond Kristiansen hos Statsforvalteren sier til Aftenbladet at saken er komplisert, siden utslippene går via kommunens avløpsanlegg. Det kan forklare hvorfor kravene ikke har vært overholdt over lengre tid.

– Disse utslippene går gjennom det kommunale nettet og videre til rensing, før det igjen blir sluppet ut i havet. Konsekvensene er derfor ikke så store. Det ville vært noe annet om utslippene gikk rett ut i miljøet. Men virksomheten overholder likevel ikke kravene, og dette må utbedres påpeker faglederen.

Samtidig som Q-Meieriene jobber med en plan for å utbedre utslippene, ønsker de ifølge avisa å utvide produksjonen med 35 millioner liter melk de åtte neste årene. Derfor har meieriet søkt om utvidet utslippstillatelse.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS