Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
10:17:35

Nyhetsstudio

SisteMest lest
31. jan. 2024, 15:46 - NTB

Putin hevder Ukraina brukte amerikanske våpen til å skyte ned militærfly

Russlands president Vladimir Putin sier at Ukraina brukte amerikanske Patriot-raketter til å skyte ned et militært lastefly med ukrainske krigsfanger.

– Flyet ble skutt ned med Patriot-raketter fra USA. Det kan sies med sikkerhet, sa den russiske presidenten i en TV-sendt tale onsdag.

Det militære transportflyet – et Iljusjin Il-76 – ble skutt ned 24. januar i den russiske grenseregionen Belgorod. 74 personer skal ha omkommet, ifølge russiske myndigheter.

Russiske myndigheter hevder at det var 65 ukrainske krigsfanger om bord på flyet, og at det ble skutt ned av ukrainske styrker. Ukraina har ikke formelt bekreftet eller avkreftet dette.

Russland har startet sin egen gransking av hendelsen, men onsdag sier Putin at han ønsker en internasjonal etterforskning velkommen.

Ukraina har bedt om en internasjonal etterforskning, og at både FN og Den internasjonale Røde Kors-komiteen får tilgang til stedet der flyet gikk i bakken.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS