Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
10:32:42

Nyhetsstudio

SisteMest lest
15. jan. 2025, 12:34 - NTB

PST: Overhengende sannsynlighet for norsk teknologi i russiske våpen

Risikoen er stor for at Russland benytter norsk teknologi i deres krigføring mot Ukraina, sier assisterende PST-sjef Inga Bejer Engh.

– Gitt omfanget av vestlig teknologi som allerede er påvist i russisk utstyr og våpen som er funnet i Ukraina, så må vi legge til grunn til at også norske varer og teknologi kan ha endt opp der, sier Engh til Altinget.

Det sa hun etter den offisielle åpningen av Direktoratet for sanksjoner og eksportkontroll (Deksa). Der sa sjefen for etterretningstjenesten, admiral Nils Andreas Stensønes, at det dør ukrainere hver eneste dag som følge av vestlig teknologi i russiske våpensystemer.

– Det er derfor vi har dette veldig strenge regelverket. Formålet med reglene om eksportkontroll og sanksjoner er jo å hindre nettopp dette, altså at disse tjenestene eller produktene ender opp i hender som vi ikke ønsker at de skal være i, sier Engh.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS