10. des. 2024, 08:00 - NTB, Redaksjonen

Prisvekst på 2,4 siste år

Prisene steg i snitt 2,4 prosent fra november i fjor til november i år.

Det viser konsumprisindeksen (KPI) for november nettopp publisert av Statistisk sentralbyrå (SSB). Tolvmånedersveksten på 2,4 prosent er den laveste målt i november siden 2020, da den lå på 0,7 prosent.

Den største månedsprisøkningen fra oktober til november sto strøm med nettleie for. For dette var prisveksten 6,5 prosent. Deretter følger husholdningsartikler med kort levetid og drivstoff og smøremidler, som økte med henholdsvis 3,3 og 3,3 prosent. Størst prisfall hadde flyreiser. Dette ble i snitt 12,1 prosent billigere.

Ser man på endringene over 12 måneder var det innspillingsmedier, tjenester utenom personlig pleie, omsorg, forsikring og finansielle tjenester og boligmaterialer som opplevde størst prisøkning, med henholdsvis 12,2, 11 og 10 prosent.

KPI justert for avgiftsendringer og energivarer, KPI-JAE (også kalt underliggende inflasjon), steg med 3 prosent fra november 2023 til november 2024, opp fra 2,7 prosent i oktober.