Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
03:47:33

Nyhetsstudio

SisteMest lest
05. mai 2026, 19:14 - NTB

Portugals regjering vil innføre ekstraskatt for energiselskaper

Portugals regjering tar til orde for en ekstraskatt på energiselskaper som tjener på en kraftig økning i energiprisene som følge av Iran-krigen.

Et lovforslag om dette vil bli lagt fram i nasjonalforsamlingen, sa finansminister Joaquim Miranda Sarmento tirsdag.

I april sendte Portugal, sammen med Tyskland, Italia, Spania og Østerrike, et brev til EU-kommisjonen der de ba om en slik skatt på europeisk nivå. Brussel overlot imidlertid saken til medlemslandenes myndigheter.

Miranda Sarmento sa at Portugal ønsker «høyest mulig grad av samordning» med andre land.

– Vi vil ta utgangspunkt i tiltakene som ble vedtatt i 2022, kalibrere dem på nytt, forbedre dem og i nær fremtid legge fram et forslag for nasjonalforsamlingen, sa Miranda Sarmento til journalister i Brussel. Han viste til det tidligere energiprissjokket etter Russlands invasjon av Ukraina.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS