Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
15:38:57

Nyhetsstudio

SisteMest lest
31. okt. 2024, 19:26 - NTB, Redaksjonen

Paris gjør det enda vanskeligere å kjøre bil i sentrum

For å få ned biltrafikken i Paris enda mer og legge bedre til rette for syklister og gående, stenges 5,5 kvadratkilometer i sentrum for gjennomgangstrafikk.

Bare beboere og de som skal til adresser i området, får kjøre inn i sonen etter 4. november. Det aktuelle området ligger på nordsiden av Seinen, mellom Place de la Concorde, operaen, Place de la République og Place de la Bastille.

Målet med lavtrafikksonen er å redusere støy og skadelige utslipp og bedre trafikksikkerheten, sier myndighetene i den franske hovedstaden. Det skal også gjøre det enklere å komme fram med bil for beboere, folk med begrenset mobilitet og gjester med et konkret mål i området.

Legebesøk, hotell-, restaurant- og kinobesøk og besøk i butikker og gallerier er gyldig grunn til å kjeøre inn i sonen. De som ikke har god grunn til å være der, kan få en bot på 135 euro i bot – rundt 1600 kroner.

Bymyndighetene anslår at mellom 350.000 og 500.000 biler kjører gjennom Paris hver dag. En betydelig andel av dette er gjennomgangstrafikk som ikke stopper på vei gjennom byen.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS