Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
07:30:44

Nyhetsstudio

SisteMest lest
29. jan. 2025, 10:47 - NTB

Over 30.000 kontrollerte biler var overlastet eller hadde grove mangler

Av de nesten 50.000 lette kjøretøyene som Statens vegvesen stoppet og kontrollerte i fjor, endte over 30.000 opp med mangellapp.

Ved utgangen av desember 2024 hadde Statens vegvesen stoppet 48.036 lette kjøretøy (personbiler og varebiler), i kontroller langs veien. Av disse fikk 8654 bruksforbud og 888 ble anmeldt for grove feil og mangler.

I alt fikk 30.582 av de bilene som ble stoppet i kontroll i 2024 mangellapper eller gebyr, viser tallene fra Vegvesenet.

– Å luke ut flest mulig av de bilene som ikke bør være på veien, er målet vårt. Vi konsentrerer oss om dem som har feil eller mangler, sier avdelingsdirektør Kjetil Wigdel i Statens vegvesen.

De feilene som oftest går igjen, er at bilen eller tilhengeren er lastet med for mye vekt, at lasten er ikke forsvarlig sikret, og feil med lys. Også slitte dekk er noe kontrollørene ofte ser i kontroller.

I tillegg til de 48.036 bilene som ble stoppet for manuell kontroll, ble langt flere kontrollert automatisk.

Vegvesenets skiltskannere kontrollerer at bilen er EU-godkjent, har forsikring, ikke har utestående mangellapper og ikke er meldt stjålet.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Annonser
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS