13:00 - NTB

Opplysninger til NTB: Enighet om forsvarsforlik i Stortinget

Partiene på Stortinget har – etter steile fronter og lange forhandlinger – blitt enige om den reviderte langtidsplanen for Forsvaret, får NTB opplyst.

I forrige uke besluttet Forsvars- og utenrikskomiteen på Stortinget at den planlagte fremleggelsen av den endrede langtidsplanen – kalt «Forsvarsløftet» – måtte utsettes.

Begrunnelsen var at partiene ennå ikke hadde kommet frem til en bred enighet, slik det har vært uttalt ønske om.

Ny frist ble satt til torsdag denne uken.

Mulig pressetreff i ettermiddag

Onsdag formiddag meldte VG at det var oppnådd enighet i komiteen, men at alle partienes stortingsgrupper måtte ta stilling til innholdet i forliket. Dette får også NTB bekreftet.

Partiene kaller inn til pressemøte i Vandrehallen på Stortinget klokken 14.20 onsdag ettermiddag, får NTB opplyst.

Den opprinnelige forsvarsplanen ble enstemmig vedtatt på Stortinget i juni 2024 og gjaldt for perioden 2025–2036. Rammen var på 611 milliarder kroner.

I mars i år la Støre-regjeringen frem den reviderte planen, der rammen ble økt med ytterligere 115 milliarder kroner og perioden forlenget til 2040.

Møtte kritikk

Samtidig fremskyndet regjeringen anskaffelsen av nye ubåter og fregatter, utbyggingen av Finnmarksbrigaden og økt satsing på droner, elektronisk krigføring og ammunisjonsberedskap.

En farligere og mer urolig verden ble trukket frem som avgjørende for disse beslutningene.

Regjeringen kom også med forslag til flere kutt og utsettelser, noe som høstet kraftig kritikk fra opposisjonen. Det gjaldt blant annet redusert trening for Heimevernet og utsettelse av kjøp av langtrekkende luftvern, som sto sentralt i den opprinnelige planen.