Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
09:26:51

Nyhetsstudio

SisteMest lest
07:15 - NTB

Økonom: – Frontfagsmodellen er i konflikt med inflasjonsmålet

Flere økonomer mener frontfagsmodellen spenner bein for Norges Bank og frykter unødvendig høy arbeidsledighet, skriver Dagens Næringsliv.

– Modellen er i konflikt med inflasjonsmålet, og da får vi situasjonen i dag, sier Martin Blomhoff Holm, som er økonom og førsteamanuensis ved Universitetet i Oslo.

Holm mener modellen, der konkurranseutsatt industri forhandler lønn først og setter normen for resten av arbeidslivet, ikke fungerer som opprinnelig tenkt. Da modellen ble opprettet, ble oljenæringen holdt utenfor utvalget, slik at svingninger i råvareprisen ikke skulle påvirke lønnsdannelsen i hele industrien, understreker Holm overfor Dagens Næringsliv.

– Men det er ikke nok som er holdt utenfor. Vi får litt samme effekt når verkstedsnæringen er såpass viktig, sier økonomen.

Han advarer og sier at i verste fall risikerer vi på et tidspunkt høyere arbeidsledighet i sektorer som ikke tåler høy lønnsvekst og høy rente.

Også økonomiprofessor Klaus Mohn Universitetet i Stavanger mener frontfagsmodellen har tillatt oljeprisen å smitte over på lønns- og kostnadsvekst.

– Vi risikerer at inflasjonen fester seg på grunn av disse mekanismene som er knyttet til lønnsdannelsen. Hvis oljeprisen forblir høy, har vi heller ikke utsikter til snarlig rentenedgang, sier Mohn til DN.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS