Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
19:15:02

Nyhetsstudio

SisteMest lest
17:17 - NTB

Ny toppnotering på Oslo Børs

Olje, laks og industri trakk Oslo Børs opp til nye høyder under ukens siste handelsdag.

Hovedindeksen på Oslo Børs stiger med 0,85 prosent fredag.

Industriaksjene Norsk Hydro og Yara steg med om lag 4 prosent hver, og rederiene BW LPG, Wallenius Wilhelmsen og flere oppdrettsaksjer bidro til å trekke sjømatindeksen opp 3 prosent, skriver Dagens Næringsliv.

Oljeselskapene Equinor, Aker BP og Vår Energi, derimot, falt på børsen fredag. Dermed hindret de en enda sterkere børsoppgang.

Siden spenningen mellom USA og Iran ikke ser ut til å avta, er det rift om ressursene i energimarkedet. Prisen på nordsjøoljen Brent, som brukes som referanse for oljehandel verden over, handles til rundt 93 dollar fatet fredag.

Europeiske gasspriser holder seg også høye – på 65 euro per megawattime.

Vedvarende høye olje- og gasspriser har gitt Oslo Børs solid drahjelp i år, skriver DN. Hovedindeksen har steget 24 prosent siden nyttår.

Aksjene til elektrolysørprodusenten Hydrogenpro fortsatte å falle fredag. Siden nyttår har den rast med hele 70 prosent.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Standard Norge
Dårlige rutiner kan føre til katastrofe. Slik kan bedrifter unngå eksplosjoner
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS