Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
13:55:13

Nyhetsstudio

SisteMest lest
21. aug. 2025, 18:10 - NTB

Ny forskning utfordrer myten om at p-piller kan gi depresjon

Forskere har funnet et uventet sammenfall mellom bruk av p-piller over tid og redusert risiko for å utvikle depresjonssymptomer.

Det melder VG, som siterer det uavhengige, vitenskapelige nettstedet PsyPost.

I en kommentar sier gynekologspesialist Kristin Offerdal ved Trondheimsgynekologene at funnet er det motsatte av det som har vært en utbredt myte: at p-piller fører til depresjon.

I studien ble 2700 kvinner over 20 år fulgt i perioden 2005 til 2012. Forskerne fikk data om deres eventuelle depresjonssymptomer og bruk – eller ikke bruk – av p-piller.

Forskerne fant at kvinner som hadde brukt P-piller over lengre tid, hadde lavere risiko for å ha blitt registrert med depresjonssymptomer. Risikoen falt for hvert år med p-pillebruken, men flatet ut etter ni år eller mer «på pilla».

Studien viser imidlertid ikke en årsakssammenheng: Det er ikke påvist at den langvarige bruken av p-piller bidrar direkte til lavere risiko for depresjon.

Forskerne har på sin siden en hypotese om at det kan være en årsakssammenheng. De påpeker at hormonene som finnes i p-piller, kanskje stabiliserer hormonsvingningene som kan påvirke humøret gjennom kvinners syklus.

Forskningen er nylig publisert i The International Journal of Psychiatry in Medicine og tilgjengelig i National Library of medicine.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS