Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
16:01:35

Nyhetsstudio

SisteMest lest
18. mai 2025, 13:42 - NTB

Norsk satellitt brant opp i natt

Satellitten NorSat-TD brant opp i atmosfæren rundt klokken 4 natt til søndag.

Det er første gang en norsk satellitt brenner opp i atmosfæren, skriver Norsk romsenter i en pressemelding.

Siste kontakt med satellitten var klokken 02.31. En og en halv time senere skulle den sendt signaler på nytt, men da var det stille.

Satellitten har trolig brent opp et sted mellom Island og Japan. Den har vært i drift siden 2023, men kraftig solaktivitet i fjor gjorde at atmosfæren utvidet seg mer enn ventet og satellitten fikk mer luftmotstand.

Luftmotstanden gjorde at satellitten bremset opp og begynte å falle tilbake til jorda. Fra en opprinnelig bane på omtrent 500 kilometers høyde, kom siste signal 151 kilometer over bakken.

– Denne hendelsen skal vi bruke til å lære mye mer om hva som faktisk skjer når en satellitt treffer atmosfæren og brenner opp, sier Christian Hauglie-Hanssen, administrerende direktør ved Norsk romsenter.

Norge har skutt opp små nasjonale satellitter siden 2010. Selv om noen allerede har gått ut på dato, var dette den første som brant opp. Satellitten demonstrerte ny teknologi.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS