Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
13:22:48

Nyhetsstudio

SisteMest lest
11:54 - NTB

Norgespris førte ikke til strømsløsing

De første fire månedene etter innføring av norgespris skjedde det ikke noen stor endring av strømbruken hos husholdningene, viser en undersøkelse.

Kartleggingen er gjort av forskningsinstituttet Norce.

Kritikere fryktet at norgespris skulle føre til at folk brukte mer strøm på de verst tenkelige tidspunktene, noe som ville gi større belastning på kraftnettet.

– Jeg undersøkte om kritikernes antakelser stemte med virkeligheten, men det har aldri skjedd, sier seniorforsker Khem R. Gautam til NRK.

Man så at nordmenn tross norgespris også kuttet forbruket i perioder de tradisjonelt antar er dyre, som typisk er fra klokken 12 til 19 på ettermiddagen.

Likevel forventes det at forbrukernes vaner kan forandre seg over tid.

Kraftanalytiker Tor-Reier Lilleholt i Volue Insight mener det bekrefter at vaner sitter dypt hos folk.

– Vi vil se større utslag når det blir kaldt, mener han, og legger til at fire måneder er for kort tid til å konkludere om folks reelle atferdsendringer.

Norgespris ble innført 1. oktober 2025.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Conscia
Agentisk identitet: – En utfordring bransjen må løse
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS