Norge og flere andre land vil bidra til å sikre trygg passasje gjennom Hormuzstredet
Norge fordømmer de iranske angrepene på ubevæpnede kommersielle skip i Persiabukta, melder Utenriksdepartementet i en uttalelse med andre europeiske land.
Uttalelsen er signert av Norge, Storbritannia, Frankrike, Tyskland, Italia, Nederland, Japan, Canada, Sør-Korea, New Zealand, Danmark, Latvia, Slovenia, Estland, Sverige, Finland, Tsjekkia, Romania, Bahrain og Litauen.
– Vi uttrykker vår beredskap til å bidra til passende tiltak for å sikre trygg passasje gjennom stredet, heter det.
Det var torsdag at seks av landene, deriblant Storbritannia, Frankrike og Tyskland, meddelte at de ville bistå for å åpne Hormuzstredet. Fredag sluttet flere land seg til initiativet, deriblant Sverige, Danmark og Norge.
– Vi oppfordrer Iran til umiddelbart å stanse truslene, mineleggingen, drone- og missilangrepene og andre forsøk på å blokkere stredet for kommersiell skipsfart, heter det i uttalelsen.
USAs president Donald Trump har bedt om hjelp til å eskortere tankskip som frakter en femdel av verden olje, gjennom Hormuzstredet.
Responsen har imidlertid vært lunken, og Trump har langet ut mot land som ikke vil delta.
Også FNs internasjonale sjøfartsorganisasjon IMO ba torsdag om tryggingstiltak i Persiabukta slik at strandede skip og sjøfolk kan evakueres, etter at de har holdt møte de siste to dagene.
Houthi-leder truer oljeanlegg i Saudi-Arabia
Houthi-leder Abdul Malik al-Houthi advarer om at alle saudiarabiske oljeanlegg og viktige installasjoner er mål for gruppens raketter og droner dersom landet trapper opp sin involvering i Iran-krigen.
Advarselen kommer etter at den iranskstøttede houthi-militsen i Jemen anklaget Saudi-Arabia for å ha bombet en flyplass de kontrollerer. Ifølge militsen skjedde angrepet mandag, og de avfyrte deretter flere raketter mot nabolandet i nord.
I en TV-sendt tale sier Abdul Malik al-Houthi at det dreier seg om flyplasser mot flyplasser, havner mot havner og blokade mot blokade.
Houthiene kontrollerer den internasjonale flyplassen i Jemens hovedstad Sana.
Landet har vært herjet av borgerkrig i mer enn et tiår etter at houthiene tok kontrollen over hovedstaden, noe som førte til at Saudi-Arabia grep inn i 2015 for å støtte den internasjonalt anerkjente regjeringen i Jemen.
Konflikten utviklet seg til å bli en av de verste humanitære krisene i verden, og landet har siden vært delt mellom en saudisk-støttet regjering i Aden og en administrasjon styrt av houthi-militsen i Sana.
Houthiene angrep energiinfrastruktur i Saudi-Arabia i både 2019 og 2022. Angrepene de siste dagene markerer et brudd på en fire år gammel våpenhvileavtale mellom de to partene.
Frontulykke i Ålesund – begge bilene totalskadet
To biler er totalskadet etter en frontkollisjon i Ålesund. Trafikken står i begge retninger, melder politiet.
– To personer fraktes med ambulanse til traumemottak, skriver operasjonsleder Sindre Molnes i politiloggen.
Ifølge politiet virker det som ingen av personene er kritisk skadet per nå.
Ulykken skal ha skjedd i 80-sonen, og hendelsesløpet er foreløpig ukjent.
Politiet meldte om hendelsen klokken 18.21.
Zelenskyj vil ha sikkerhetssjef som ny forsvarsminister
President Volodymyr Zelenskyj vil ha sjefen for den ukrainske sikkerhetstjenesten SBU, generalmajor Jevhenij Khmara, som fungerende forsvarsminister.
Zelenskyj ber nå nasjonalforsamlingen om å godkjenne utnevnelsen, noe som regnes som en formalitet.
Ifølge Zelenskyj har SBU under Khmaras ledelse utmerket seg i gjennomføringen av langtrekkende angrep mot Russland.
– Jeg har gitt Jevhenij Khmara i oppgave å utføre ministerens plikter, fortsette reformene i forsvarssektoren og sikre at Ukraina oppnår alle de resultater vi har snakket om, skriver han på Telegram.
Anklager
Khmara overtar posten etter Mykhajlo Fedorov, som ble skiftet ut etter et knapt halvår som ledd i Zelenskyjs ommøblering av regjeringen.
Torsdag holdt 35 år gamle Fedorov en pressekonferanse der han anklaget Ukrainas øverstkommanderende Oleksandr Syrskyj for å splitte det krigsrammede landet.
Fedorov, som tidligere var digitalminister, har fått mye av æren for Ukrainas utvikling av kampdroner. Han beskrev en dyp konflikt mellom de to, som endte med at han ble avsatt.
Utskiftingen av forsvarsministeren utløste gateprotester i flere ukrainske byer torsdag, blant annet i Kyiv, Odesa, Lviv og Kharkiv.
Maktkamp
Professor Kjell Engelbrekt ved Försvarshögskolan i Sverige ser utskiftningen som et ledd i en pågående maktkamp i Ukraina.
Fedorovs nye ideer om krigføring ble ikke godt mottatt blant Ukrainas generaler, mener han, og beskriver striden som en kollisjon mellom generasjoner og kulturer.
Zelenskyj skal under et møte ha omtalt striden mellom forsvarsdepartementet og generalstaben som uholdbar.
Dyrevernforeninger ber retten stanse ulvefelling
Noah og Foreningen Våre Rovdyr ber retten stanse vedtaket om å felle en genetisk viktig ulv i Gausdal.
Organisasjonene mener fellingen ikke kan gjennomføres før Oslo tingrett har tatt stilling til saken. De mener ulven må få leve fordi den er genetisk viktig.
Derfor har de krevd midlertidig forføyning – altså at retten stanser gjennomføringen av vedtaket om felling, som Klima- og miljødepartementet gjorde tirsdag.
Den aktuelle ulven skal ha tatt rundt 50 sau og lam i Innlandet og Trøndelag. Den har vandret inn i Norge fra Finland eller Russland. Det betyr at den kan bidra til å redusere graden av innavl og regnes derfor som genetisk verdifull.
– Når myndighetene selv legger til grunn at denne ulven er av avgjørende genetisk betydning for en kritisk truet og sterkt innavlet bestand, mener vi det er nødvendig at påtalemyndigheten vurderer om vedtaket er innenfor de rammene lovverket setter. Dette handler om å sikre at statlige myndigheter etterlever natur- og miljølovgivningen, sier Siri Martinsen, leder i Noah i pressemeldingen.
Departementet bekrefter til NTB at de har mottatt stevningen, men er ikke enig i at fellingen må stanses.
– Per nå mener vi at det ikke er grunnlag for å stanse fellingsforsøket, og vi vil avvente rettens videre behandling av saken, sier statssekretær Kristoffer Hansen (Ap).
Onsdag sa Miljødirektoratet at Statens naturoppsyn samarbeidet med lokale jegere om å finne og felle ulven.
Guvernør: Tre drept i nytt russisk angrep mot Zaporizjzja
Minst tre mennesker er drept i et nytt russisk angrep mot byen Zaporizjzja sør i Ukraina, opplyser guvernøren i regionen, Ivan Fedorov.
Ifølge Fedorov ble flere bolighus rammet i angrepet, og han har lagt ut bilder av brennende bygninger.
Onsdag ble tre mennesker drept og 15 såret i et annet russisk angrep mot byen, ifølge Fedorov.
Opplysningene om de to angrepene er ikke bekreftet fra uavhengig hold.
Ingeniør drept
Byen Zaporizjzja ligger rundt 50 kilometer nordøst for atomkraftverket med samme navn.
Atomkraftverket, som er Europas største, har vært okkupert av russiske styrker siden mars 2022.
Onsdag ble den ukrainske sjefingeniøren ved kraftverket, Aleksandr Jakovlev, og sjåføren hans drept i et droneangrep mot bilen de kjørte.
Jakovlev valgte å fortsette som sjefingeniør ved kraftverket etter at det ble okkupert av Russland.
Ukraina benekter
Russland anklager Ukraina for å ha stått bak droneangrepet, men dette benektet det ukrainske utenriksdepartementet torsdag.
– Ingen uavhengig bekreftelse på den russiske versjonen eller bevis for Ukrainas involvering er lagt fram, og informasjon fra russiske okkupasjonsmyndigheter kan ikke anses som pålitelig, het det i en melding fra departementet på Telegram.
Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA) fordømmer angrepet som krevde Jakovlevs liv og kaller det uakseptabelt.
– IAEA oppfordrer til en umiddelbar stans i alle angrep mot eller nær atomkraftverk og ansatte, sier byråets leder Rafael Grossi.
Mulig drukningsulykke i Sandefjord – pågår livreddende førstehjelp
Et redningshelikopter har rykket ut til det som beskrives som en mulig drukningsulykke i Sandefjord.
– Melding til nødetatene er mulig drukning på en eldre mann, skriver operasjonsleder Ottar Steinstø i politiloggen.
Det pågår livreddende førstehjelp.
Spionsiktet kineser pågrepet på Gardermoen
En av de siktede i spionsaken på Odda og Andøya er pågrepet etter at han kom tilbake fra et utenlandsopphold.
– Jeg kan bekrefte at mannen ble pågrepet da han landet med fly på Oslo Lufthavn i forrige uke, sier mannens forsvarer Jan Erik Teigum til GD.
Mannen er en av fire siktede i en sak der PST mener at en statlig aktør har forsøkt seg på grov etterretningsvirksomhet på norsk jord. PST knytter de siktede til et norskregistrert firma og to adresser – én på Andøya og én på Otta. Politiet aksjonerte mot adressene i mai i år.
Da ble også en kinesisk kvinne pågrepet i saken, men PST har opplyst at de andre siktede trolig har oppholdt seg i utlandet.
Mannen er nå løslatt. Han er siktet for medvirkning til grov etterretningsvirksomhet.
– Han kom hjem fra et utenlandsopphold og var kjent med risikoen med å bli pågrepet. Han er kjent med at huset er ransaket, sier forsvareren.
Han sier at mannen har sagt seg villig til å forklare seg ytterligere.
PST bekrefter pågripelsen.
– PST pågrep i forrige uke en kinesisk statsborger som er siktet for forsøk på grov etterretningsvirksomhet ved bruk av teknisk utstyr på Andøya, sier politiadvokat Thomas Blom i PST til GD.
Telenor raste på børs – nest verste dag noen gang
Telenor falt nær 12 prosent torsdag etter at de la fram et resultat under forventningene
Resultatet før skatt ble på 4 milliarder kroner i årets andre kvartal, en halvering fra samme tid i fjor. Dermed stupte Telenor-aksjen fra start, og fortsatte nedgangen før den landet på 11,6 prosent fall ved stengetid.
Det ble den nest verste børsdagen for Telenor noen gang, skriver E24.
Aksjen ble dagens mest omsatte på Oslo Børs, der Hovedindeksen falt 1,1 prosent til 1941,3 poeng.
Aker falt også med 7,8 prosent. I selskapet, som blant annet eier en majoritet i oljeselskapet Aker BP, falt verdiene med 110 milliarder kroner siden i fjor, skriver E24. De kunngjorde samtidig at de vil ta Aker Biomarine av børs, som dermed steg med 10,6 prosent.
Equinor falt 1,1 prosent, mens DNB steg 0,2 prosent.
Russiske fartøy bunkrer drivstoff i Finnmark – Høyre reagerer
Drivstofflagre ved havnen i Kirkenes har gått tomme på grunn av en økning i russiske fartøy som vil bunkre.
– Vi kan bekrefte at politiet har registrert en økning siden mai av havneanløp fra russiske fartøy og som også bunkrer drivstoff i Kirkenes, sier stabssjef Tarjei Sirma-Tellefsen ved Finnmark politidistrikt til iFinnmark.
Russland sliter med rasjonering og forsyning av drivstoff som følge av Ukrainas angrep mot russiske oljeraffinerier, havner og annen infrastruktur. På grunn av avstandene tillater likevel Norge at russiske fiskebåter fyller drivstoff i Kirkenes og Båtsfjord.
Høyre-leder Ine Eriksen Søreide sier til Nettavisen at regjeringen må ta tak i saken.
– Det er svært alvorlig at det går tomt for drivstoff ved kaianlegget i Kirkenes, og at russiske fiskefartøy fritt kan bunkre drivstoff, sier hun.
Søreide får støtte både fra Guri Melby (V) og Ingrid Liland (MDG).
Regjeringen avviser imidlertid at russiske skip har bunkret store mengder drivstoff, og sier drivstoffmangelen nå er løst.
– Premissene i opposisjonens kritikk er feil. Aktørene som i løpet av et kort tidsrom etterspurte store mengder drivstoff, er norske aktører vi har tillit til, sier statssekretær Ragnhild Syrstad (Ap) til Nettavisen.
To briter dømt for ett av Storbritannias største datainnbrudd noensinne
To briter er dømt til fem og et halvt års fengsel for dataangrep mot Transport for London (TfL) i 2024. Angrepet er et av Storbritannias største datainnbrudd noensinne.
Thalha Jubair (20) fra London og Owen Flowers (18) fra West Midlands vest i landet ble begge dømt i Woolwich Crown Court i London torsdag. De erkjente straffeskyld i juni for å ha skaffet seg tilgang til navn og kontaktopplysninger til rundt sju millioner kunder.
Da dommer Mark Turner avsa dommen, sa han at handlingene hadde forårsaket svært alvorlige forstyrrelser og i hovedsak var motivert av «brautende egoisme».
Angrepet kostet TfL rundt 25 millioner pund (drøyt 328 millioner kroner) og satte organisasjonens tjenester ut av drift i tre måneder. Påtalemyndigheten sa at hackerne «kunne ha stengt ned TfL fullstendig». Transport for London er organet som har ansvar for kollektivtrafikken i byen med rundt ni millioner innbyggere.
Begge mennene er knyttet til det kriminelle miljøet Scattered Spider. Leder for Nasjonal enhet for bekjempelse av cyberkriminalitet (NCA) Paul Foster kalte domfellelsen «den største strafferettslige forfølgelsen av nettforbrytere i britisk historie».
.png)
