Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
01:58:27

Nyhetsstudio

SisteMest lest
I går, 22:32 - NTB

Norge og flere andre land vil bidra til å sikre trygg passasje gjennom Hormuzstredet

Norge fordømmer de iranske angrepene på ubevæpnede kommersielle skip i Persiabukta, melder Utenriksdepartementet i en uttalelse med andre europeiske land.

Uttalelsen er signert av Norge, Storbritannia, Frankrike, Tyskland, Italia, Nederland, Japan, Canada, Sør-Korea, New Zealand, Danmark, Latvia, Slovenia, Estland, Sverige, Finland, Tsjekkia, Romania, Bahrain og Litauen.

– Vi uttrykker vår beredskap til å bidra til passende tiltak for å sikre trygg passasje gjennom stredet, heter det.

Det var torsdag at seks av landene, deriblant Storbritannia, Frankrike og Tyskland, meddelte at de ville bistå for å åpne Hormuzstredet. Fredag sluttet flere land seg til initiativet, deriblant Sverige, Danmark og Norge.

– Vi oppfordrer Iran til umiddelbart å stanse truslene, mineleggingen, drone- og missilangrepene og andre forsøk på å blokkere stredet for kommersiell skipsfart, heter det i uttalelsen.

USAs president Donald Trump har bedt om hjelp til å eskortere tankskip som frakter en femdel av verden olje, gjennom Hormuzstredet.

Responsen har imidlertid vært lunken, og Trump har langet ut mot land som ikke vil delta.

Også FNs internasjonale sjøfartsorganisasjon IMO ba torsdag om tryggingstiltak i Persiabukta slik at strandede skip og sjøfolk kan evakueres, etter at de har holdt møte de siste to dagene.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS