Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
03:54:37

Nyhetsstudio

SisteMest lest
16. juni 2026, 11:37 - NTB

Naf: 30 dør hvert år grunnet dårlige veier

40 prosent av fylkesveiene i landet er i dårlig stand, ifølge Naf. Flere dør som en direkte konsekvens hvert år.

Det er over 44.000 kilometer fylkesveier i Norge. Tilstanden på veiene bekymrer Norges Automobil-Forbund (Naf).

– Dette er ikke et vedlikeholdsproblem, det er et trafikkproblem, sier pressesjef Ingunn Handagard.

Omtrent 30 liv går tapt hvert år grunnet dårlig tilstand på veiene, ifølge Riksrevisjonen.

Veidekket varierer betydelig mellom de ulike fylkene. I Nordland har 54,8 prosent av veinettet dårlig dekke, mens i Buskerud er tallet 41,4 prosent.

Ifølge Naf har Stortinget satt av én milliard ekstra i revidert statsbudsjett til å forbedre veidekket i fylkene, som Handagard selv mener er en viktig prioritering. Videre pekes det på at tallene gir et tydelig signal om at politikerne forstår alvoret og at det nå er nødvendig med flere midler.

– Hull, sprekker og ujevnt dekke øker risikoen for alvorlige ulykker og skader. Fylkesveiene er betydelig mer utsatt for alvorlige ulykker enn riksveiene, sier Handagard.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Milwaukee Tool
Jørgen er en av de første i Norge som har testet den nye batteridrevne maskinen
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS