Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
17:59:56

Nyhetsstudio

SisteMest lest
11:33 - NTB

Mye må klaffe før kronprinsessen kan få lunger – men antall donorer er tidoblet

Kronprinsesse Mette-Marit har blitt satt på venteliste for lungetransplantasjon. Hvor lenge hun må vente, avhenger av flere faktorer.

– Ventetiden for lunger er i median rundt et halvt år. Det handler om hvor fort man finner lunger som passer, forteller informasjonssjef i Stiftelsen Organdonasjon Aleksander Sekowski til NTB.

Blodtype, kroppsstørrelse og medisinske forhold må alle stemme.

– Noen har en sjelden blodtype og spesielle genetiske forhold. Andre er heldige og får lunger raskt, legger Sekowski til.

Mangel på organer

Det er mangel på alle organer i Norge, og det er ekstra få lunger, ifølge Sekowski. Samtidig melder organisasjonen om en markant økning i antall registrerte donorer.

– Det har vært en tidobling i antall registrerte donorer siden desember i fjor. Det har nok en sammenheng med det økte fokuset på saken, sier han.

En pasient blir først satt på transplantasjonslisten når forventet levetid er på ett til to år uten inngrepet.

Alle lungetransplantasjoner i Norge foregår på Rikshospitalet i Oslo. Der gjennomfører de rundt 30 slike operasjoner i året.

Kriterier for å bli donor

For å kunne donere organer i Norge må man dø på sykehus. Det er hovedsakelig de som dør av skade på hjernen, som kan donere, fordi det ikke gir skade på andre organer.

– Etter at man er erklært død, fortsetter man å være koblet til respirator, slik at organene får oksygen og ikke blir ødelagt, sier Sekowski.

Har man ikke registrert seg som donor, er det familien som tar avgjørelsen dersom den avdøde ikke har gitt uttrykk for sitt ønske.

Nordisk samarbeid

Norge samarbeider med de nordiske landene, og organer kan sendes over landegrenser dersom ingen mottakere i hjemlandet passer.

– Man har kort tid. Det skjer fort og med fly, sier Sekowski.

Ventelisten for lunger var per torsdag på åtte personer – langt færre enn for ti år siden, da 56 sto på venteliste. Nedgangen skyldes blant annet redusert forekomst av kols og nye medisiner mot cystisk fibrose.

Rekkefølgen på ventelisten er dynamisk, forteller Olav Kåre Refvem, lungespesialist og rådgiver i LHL. I tillegg til de nevnte kriteriene gis også lungene til den pasienten som er i dårligst helsetilstand.

– De riktige personene får lungene som passer best, sier Refvem til NTB.

– Kan gå galt

Lungetransplantasjon er et omfattende inngrep, og det er flere risikomomenter knyttet til behandlingen.

– Lungene er skjøre og det er ting som kan gå galt også etter operasjonen, som infeksjon eller at kroppen avstøter lungene, sier Sekowski.

Å bli satt på venteliste er heller ikke en garanti for at man blir operert. I løpet av ventetiden kan man bli for dårlig til å opereres.

– Det forekommer at man ikke finner et passende organ i tide. Det fins de som står i køen, som dør underveis, opplyser Refvem.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS