Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
18:14:26

Nyhetsstudio

SisteMest lest
10:09 - NTB

Miljøorganisasjon: Kraftig økning i avskogingen i Indonesia

Avskogingen i regnskoglandet Indonesia økte med hele 66 prosent i fjor, ifølge miljøorganisasjonen Auriga Nusantara.

De nye tallene ble presentert tirsdag. Satellittbilder og observasjoner på bakken er brukt i undersøkelsen av utviklingen for skogene i Indonesia.

– Økningen i avskogingen i 2025 er virkelig foruroligende, sier organisasjonens leder Timer Manurung.

Ifølge ham er avskogingen nå tilbake på nivået da den var på det høyeste i 2016. En hovedårsak skal være president Prabowo Subiantos forsøk på å øke produksjonen i landbruket og gjøre landet mindre avhengig av import av viktige matvarer.

Som et ledd i denne innsatsen er skog hogget for å gjøre plass til større jordbruksområder.

Regnskogen i Indonesia er den tredje største i verden. Avskoging her fører både til utslipp av klimagasser og dårligere kår for sårbare dyre- og plantearter.

Norge har bidratt med store pengesummer til skogvern i Indonesia som et ledd i den norske klima- og skogsatsingen i tropiske land. Tidligere har avskogingen i landet falt kraftig, og klimaminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap) beskrev i fjor miljøinnsatsen i Indonesia som imponerende.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS