Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips oss
Abonner
02:36:52

Nyhetsstudio

SisteMest lest
01. okt. 2024, 19:36 - NTB, Redaksjonen

Militærforsker: – Tilbake til april-konflikten

Sigbjørn Halsne ved Forsvarets høgskole understreker tirsdag kveld alvoret i situasjonen i Israel. Tankene går tilbake til april.

– Det er dette som har vært den største frykten. At vi går tilbake til det som skjedde mellom Iran og Israel i april, sier han til TV 2.

Den gang varslet Iran på forhånd om et angrep og avfyrte deretter rundt 170 droner og 120 raketter mot Israel. 99 prosent av dem ble skutt ned av USA og andre allierte før de nådde Israels grense.

Tirsdagens angrep var ikke varslet, men Iran har flere ganger lovet hevn over israelske aksjoner.

Natt til tirsdag gikk Israel inn med bakkestyrker i Libanon, i det de kaller «begrensede bakkeoperasjoner» mot Hizbollah.

Iran er en av de militære stormaktene i Midtøsten og Hizbollahs viktigste støttespiller. Det har derfor vært knyttet spenning til hvordan Iran ville svare.

– I tillegg til disse stedfortrederne, Hamas og Hizbollah, så har Iran et stort arsenal av kryssermissiler og droner, sier Halsne.

Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2025 Teknisk Ukeblad Media AS