Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
10:14:02

Nyhetsstudio

SisteMest lest
06:17 - NTB

Meklingen fortsetter – i morgen kan det bli flygelederstreik

I går startet meklingen mellom flygelederne og arbeidsgiverne deres. Blir de ikke enige innen midnatt, kan flytrafikken rammes fra i morgen av.

Det er Norsk Flygelederforening og Arbeidsgiverforeningen Spekter som er inne hos Riksmekleren. De startet meklingen i går klokken 10.

Fristen er ved midnatt natt til fredag, men det er ikke uvanlig at meklingen fortsetter utover dette dersom de ikke blir enige.

I første omgang er det kun tolv flygeledere ved Flesland og Gardermoen som tas ut i streik på fredag klokken 6.30 dersom det blir brudd i meklingen. Men det vil likevel få store konsekvenser.

Forsinkelser fra fredag kveld

Avinor Flysikring har varslet at streiken vil føre til forsinkelser allerede utover fredag ettermiddag og kveld.

– Forsinkelsene vil øke utover dagen og bli betydelige i løpet av kvelden. Følgekonsekvenser vil merkes over hele landet utover kvelden, har Avinor opplyst.

De har også delt informasjon om hvordan streiken vil utvikle seg gjennom helgen og mandagen, og har varslet at Gardermoen vil bli stengt for trafikk fra klokken 6.30 til klokken 11.30 søndag i tilfelle streik.

Kommunikasjonsrådgiver Camilla H. Walla hos Avinor forteller at de er i dialog med flyselskapene for å avklare konsekvenser ved en eventuell streik.

– Vi gjør det vi kan for at belastningen for flyselskaper og passasjerer skal bli så liten som mulig, skriver hun i en epost til NTB.

De reisende bes følge informasjonen de får fra sitt flyselskap, og møte som normalt med mindre de får en annen beskjed.

Opp mot 536 flygeledere

Totalt har Norsk Flygelederforening søkt plassoppsigelse for 536 medlemmer, noe som betyr at de potensielt kan utvide en eventuell streik til å gjelde alle disse på sikt.

Men dersom streiken etter hvert fører til fare for liv og helse, eller alvorlige samfunnskonsekvenser, kan regjeringen gripe inn og stanse streiken med såkalt tvungen lønnsnemnd.

Leder Robert Gjønnes i Norsk Flygelederforening sa dette til NTB før meklingen startet, på spørsmål om hvilke krav de stiller i meklingen:

– Vi vil ikke gå konkret inn på kravene våre, annet enn å si at det er knyttet blant annet til pauser, rammer for instruktørvirksomhet og livsfasepolitikk for flygeledere. For å nevne noe overordnet.

Spekter har sagt at de håper å unngå en streik.

– Vi håper at vi med riksmeklerens hjelp skal få til løsninger, sa organisasjons- og stabssjef Ingvild Dahl Dørnes i Spekter til NTB i forkant av meklingen.

Avinor Flysikring har opplyst at de går inn i meklingen med et tydelig ønske om å finne en løsning.

– Samtidig må vi forberede oss på at det kan bli streik, og vi gjør nå nødvendige vurderinger for å ivareta sikker drift og god informasjon til berørte parter, har Jan-Gunnar Pedersen, direktør i Avinor Flysikring, sagt.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
TU Event
Eks-spionsjef Ola Kaldager: – Naiviteten er nok blitt mindre
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS