Medier: IAEA har ennå ikke besøkt iranske atomanlegg som ble bombet av USA og Israel

Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA) har ennå ikke fått besøke iranske atomanlegg som i sommer ble bombet av Israel og USA, ifølge en IAEA-rapport som flere medier har fått tilgang til.

Nyhetsbyrået Reuters skriver at IAEA-inspektørene så langt ikke har fått besøke anleggene som ble rammet.

IAEA har så langt heller ikke fått bekreftet hva som har skjedd med Irans lager av anriket uran. Byrået mener det haster å få oversikt over dette.

I IAEAs forrige rapport om saken i september ble det anslått at Iran har 441 kilo uran med en anrikingsgrad på 60 prosent. I teorien er dette nok til ti atombomber, dersom Iran skulle ha ønsker om å skaffe seg kjernefysiske våpen og øker anrikingsgraden til 90 prosent.