Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast

Ledige stillingerNyhetsbrevNyhetsstudioTips ossPodkast
Abonner
07:27:23

Nyhetsstudio

SisteMest lest
12. feb. 2025, 15:18 - NTB, Redaksjonen

Massivt dataangrep rammer VM i hundekjøring på Røros

VM i hundekjøring på Røros opplever et massivt dataangrep som får konsekvenser for nyhetsoppdateringer, strømmetjeneste, resultatservice og sporing av kjørere.

Allerede under tirsdagens start av arrangementets lengste klasse – Femundløpet F650 kilometer – ble VM-systemet utsatt for et stort dataangrep.

– Organisasjonen vår fikk raskt identifisert angrepet og satte i gang med mottiltak. Vi klarte derfor å begrense nedetiden betydelig, og systemene var raskt oppe å gå, sier daglig leder Jon Anders Kokkvoll i Femundløpet i en pressemelding.

Også onsdag ble VM rammet av et dataangrep få minutter før start av 8-spannsklassen klokken 11, men arrangøren klarte å få systemene opp igjen etter kort tid.

Kokkvold sier at de tar dataangrepet på alvor.

– Vi har opprettet dialog med nasjonale myndigheter, som vil følge dette. Dataangrepene blir anmeldt til politiet. Det er beklagelig at vi opplever å ikke kunne levere tjenestene og informasjonen om historiens største VM i hundekjøring til omverdenen uten nedetid. Vi antar at aktører dessverre ser en verdi i å kjøre et massivt dataangrep mot våre tjenester, sier Kokkvoll.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Teknisk Ukeblad Media
Teknologipodkasten som fokuserer på fremtiden
Tips oss

Ansvarlig redaktør

Kristina Fritsvold Nilsen

Nyhetsredaktør

Tor M. Nondal

  • RSS-feed forside
  • Facebook
  • Linkedin
  • Bsky
  • Nyhetsbrev
  • Vilkår og bruksbetingelser
  • KI-retningslinjer

All journalistikk er basert på Vær varsom-plakaten og Redaktørplakaten

© 1995-2026 Teknisk Ukeblad Media AS